Šviesos Greitis: Istorija ir Matuojami Pasiekimai

Šviesos Greitis: Istorija ir Matuojami Pasiekimai

Šviesos greitis, dažnai laikomas viena iš svarbiausių fizikos konstantų, yra atstumas, kurį šviesa nukeliauja per vieną sekundę. Vakuume šis greitis yra lygus 299 792 458 m/s arba apie 300 000 km/s. Tačiau šis skaičius nebuvo žinomas visada – ilgą laiką buvo manoma, kad šviesa judėja begaline greičiu.

Pirmasis žmogus, kuris bandė išmatuoti šviesos greitį, buvo Galilėjas Galilėjus. Jis 1638 metais atliko eksperimentą, kuriame du stebėtojai, stovintys atstumu vienas nuo kito, naudojo žibintus, kad nustatytų šviesos sklidimo laiką. Tačiau jo rezultatai buvo netikslūs.

Vėlesni bandymai buvo sėkmingesni. Olaus Roemer, danų astronomas, 1676 metais pastebėjo, kad Jupiterio mėnulio Ijo užtemimai svyruoja priklausomai nuo Žemės padėties orbitoje. Jo skaičiavimai parodė, kad šviesai reikia apie 11 minučių nukeliauti nuo Saulės iki Žemės, o tai leido jam apskaičiuoti šviesos greitį maždaug 200 000 km/s.

Dar vėliau, Džeimsas Bredlis 1728 metais nustatė, kad šviesos greitis yra beveik 300 000 km/s, remdamasis žvaigždžių poslinkiu, kurį sukėlė Žemės judėjimas. XIX amžiuje Armanas Fizo ir Žanas Fuko toliau tobulino matavimo metodus, galiausiai pasiekdami labai tikslius rezultatus, kurie leido nustatyti šviesos greitį ore ir vandenyje.

Amerikiečių fizikas Albertas Maikelsonas 1880 metais pirmasis naudojosi besisukančia prizmę, kad gautų itin tikslius šviesos greičio matavimus, o jo rezultatai buvo patvirtinti vėliau, 1983 metais, kai šviesos greitis buvo nustatytas kaip 299 792 458 m/s.

Šviesos greitis taip pat įeina į metro apibrėžimą: vienas metras yra atstumas, kurį šviesa nukeliauja vakuume per 1/299 792 458 sekundės dalį. Šviesos greitis ne tik apibūdina šviesą, bet ir elektromagnetines bangas, leidžiančias plačiai pritaikyti šią konstantą įvairiose mokslo srityse.

Šiandien, nepaisant to, kad šviesos greitis yra gerai žinomas ir tiksliai apibrėžtas, mokslininkai vis dar tiria jo aspektus ir galimus nukrypimus, siekdami geriau suprasti visatos dėsnius.

Norint sužinoti daugiau apie šviesos greitį ir jo matavimo metodus, rekomenduojame perskaityti šį straipsnį.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *