Kosminė erdvė: Apibrėžimai ir Tyrimai

Kosminė erdvė: Apibrėžimai ir Tyrimai

Kosminė erdvė, dažnai vadinama kosmosu, yra erdvė, esanti už Žemės atmosferos ir tarp dangaus kūnų. Ši erdvė nėra visiškai tuščia, nes joje yra mažo tankio dalelių, daugiausia vandenilio ir helio plazmos, elektromagnetinių bangų, magnetinių laukų, kosminių dulkių ir spindulių. Įprastinė kosminės erdvės temperatūra siekia 2,7K, arba −270,45 °C, ir ją šiek tiek pakelia Didžiojo Sprogimo sukelta elektromagnetinė spinduliuotė.

Manoma, kad tarpgalaktinė plazma sudaro apie pusę Visatos barioninės medžiagos, o vietinės medžiagos koncentracijos kondensuojasi į žvaigždes ir galaktikas. Didžioji dalis galaktikų masės sudaryta iš tamsiosios medžiagos, kuri, išskyrus gravitaciją, su kitomis Visatos medžiagomis nesąveikauja. Dauguma masės ir energijos stebimojoje Visatoje yra tamsioji medžiaga, kurios pobūdis dar nėra pilnai suprantamas.

Nėra vieningo sutarimo dėl to, kur prasideda kosminė erdvė. Tačiau kosmoso teisėje naudojama Karmano linija, esanti 100 km aukštyje virš jūros lygio, kaip riba tarp Žemės ir kosmoso. 1967 m. pasirašyta Kosminės erdvės sutartis nustatė tarptautines teisines gaires šioje srityje.

Pirmieji kosminės erdvės tyrinėjimai prasidėjo XX a. Pirmiausia žmonės tyrinėjo artimąjį kosmosą, įveikdami žemės gravitaciją ir siųsdami pirmuosius palydovus bei raketas. 1961 m. SSRS kosmonautas Jurijus Gagarinas tapo pirmuoju žmogumi, skridusiu į kosmosą. Nors skrydžiai į kosmosą išlieka brangūs, šiuo metu erdvėlaiviai be įgulos pasiekė visas žinomas Saulės sistemos planetas.

Vis dėlto organizuoti pilotuojamas ekspedicijas į kosmosą yra sudėtinga dėl pavojų, kuriuos sukelia vakuumas ir kosminė spinduliuotė. Nesvarumo būsena taip pat gali sukelti raumenų atrofiją ir kaulų tankio sumažėjimą žmogaus organizme.

Be to, priešpalydoviniai ginklai ir kitos technologijos, naudojamos kosminėje erdvėje, kelia papildomų iššūkių, ypač kai kalbama apie kosminės saugos užtikrinimą ir tarptautinius santykius. JAV ir Rusija, kaip dvi pagrindinės kosmoso tyrimų valstybės, nuolat stebi viena kitos veiksmus kosmoso srityje, o tai gali turėti įtakos globaliai saugumo situacijai.

Šis straipsnis yra dalis platesnio kosmoso tyrimų konteksto, ir jame nagrinėjamos ne tik techninės galimybės, bet ir etiniai bei teisės aspektai, susiję su kosminėmis technologijomis ir jų taikymu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *