Moterų lytinių organų žalojimas: pasekmės ir problemos Lietuvoje

Moterų lytinių organų žalojimas: pasekmės ir problemos Lietuvoje

Vasario 6 d. minima Jungtinių Tautų tarptautinė diena, skirta nulinės tolerancijos moterų lytinių organų žalojimui. Moterų lytinių organų žalojimas, dar vadinamas apipjaustymu, yra viena iš rimčiausių moterų diskriminacijos ir žmogaus teisių pažeidimo formų. Šiuo metu pasaulyje gyvena apie 130 milijonų apipjaustytų moterų, o kasmet apipjaustymui gresia 3 milijonai mergaičių.

Seimo Moterų parlamentinės grupės vicepirmininkė Giedrė Purvaneckienė pažymėjo, kad nors pabėgėlių krizė dar neatsispindi Lietuvoje, moterų lytinių organų žalojimas jau yra esama problema. Yra Lietuvos piliečių, kurios ištekėjusios už vyrų iš šalių, kuriose ši praktika įprasta, patyrė apipjaustymą ir dabar susiduria su rimtomis sveikatos problemomis.

G. Purvaneckienė taip pat Seime registravo Baudžiamojo kodekso pataisą, pagal kurią moters lytinių organų žalojimas, atliekamas remiantis religiniais ar socialiniais motyvais, būtų laikomas nusikaltimu. Projekte numatomas kalinimas iki 12 metų už tiesioginį žalojimą, taip pat už jo organizavimą.

Gydytoja ginekologė dr. Kornelija Mačiulienė pabrėžė, kad moterų apipjaustymas sukelia nepataisomą žalą, o jo atliekamas be medicininių priežasčių. Dėl šios praktikos moterys dažnai patiria chroninius skausmus, o kai kurios netgi praranda gebėjimą patirti malonumą lytinių santykių metu. Be to, pasikartojantys sveikatos sutrikimai, tokie kaip infekcijos, cistos ir potrauminius stresinius sutrikimus, yra dažni atvejai.

Lietuva planuoja priimti pabėgėlių iš Eritrėjos, kur apie 83% moterų ir mergaičių patiria apipjaustymą. Europos Taryba šią praktiką traktuoja kaip žmogaus teisių pažeidimą ir smurtą prieš moteris. 2008 m. ji paskelbė, kad moterų lytinių organų žalojimas yra kriminalinis nusikaltimas, už kurį Europos šalyse gali būti skiriama iki 20 metų nelaisvės.

Pasak ekspertų, jeigu nieko nebus daroma, iki 2030 metų gali būti apipjaustyta dar 15 milijonų mergaičių iki 15 metų amžiaus, ypač 30 Afrikos ir Vidurio Rytų šalyse. Blogiausia padėtis yra Somalyje, Gvinėjoje ir Egipte, tačiau kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Kenijoje, pastebima pažanga, nes nuo 2011 m. apipjaustymo atvejų sumažėjo.

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, moterų lytinių organų žalojimas apima dalinį ar visišką išorinių lytinių organų pašalinimą, ir tai yra rimtas medicininis pažeidimas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *