Finansinės Stabilumo Taryba: Tarptautinių Finansų Stebėsena
Finansinės Stabilumo Taryba (FST) yra tarptautinė organizacija, stebinti ir teikianti rekomendacijas dėl pasaulinio finansų sistemos stabilumo. Ji buvo įkurta 2009 metų G20 Pittsburgho viršūnių susitikime, kaip įpėdinė Finansinės Stabilumo Forumo (FSF). Taryba apima visus G20 šalių ekonominius subjektus, FSF narius ir Europos Komisiją. FST biuras įsikūręs Bazelyje, Šveicarijoje ir yra ne pelno siekianti asociacija, veikianti pagal Šveicarijos teisę.
Istorija
Prieš tai veikusi Finansinės Stabilumo Forumas (FSF) buvo įsteigtas 1999 metais, siekiant skatinti tarptautinį finansų stabilumą. Šiuo forumu bendradarbiavo G7 šalių finansų ministerijos ir centriniai bankai. 2008 metų G20 viršūnių susitikime buvo nuspręsta, kad FSF nariai turi būti išplėsti įtraukiant ir besivystančias ekonomikas, pavyzdžiui, Kiniją.
FST Įkūrimas ir Funkcijos
2009 metų Londono viršūnių susitikime buvo nuspręsta įkurti FST, kad ji apimtų G20 narius, kurie nebuvo FSF nariai. FST pagrindinės užduotys apima:
- Tarptautinės finansų reguliavimo ir priežiūros reformos skatinimas.
- Finansų sektoriaus skaidrumo ir atsakomybės didinimas.
- Vulnerabilumo stebėjimas ir reagavimas į naujas grėsmes finansų sistemai.
Valdymas ir Narystė
FST turi 71 nario instituciją, apimančią finansų ministerijas, centrinį banką bei priežiūros ir reguliavimo institucijas iš 25 jurisdikcijų, taip pat 13 tarptautinių organizacijų. Tarybos pirmininkai, tokie kaip Mario Draghi ir Mark Carney, turėjo didelę įtaką organizacijos vystymuisi.
Reformos ir Ateities Perspektyvos
FST nuolat tobulina savo struktūras ir metodus, siekdama geriau reaguoti į finansų rinkų iššūkius. 2016 metais buvo įgyvendintos reformos, kuriomis siekta sustiprinti FST galimybes ir išteklius, o 2012 metų G20 viršūnių susitikime patvirtinta nauja FST chartija, stiprinanti jos vaidmenį standartų nustatymo srityje.
Išvados
FST atlieka svarbų vaidmenį globaliame finansiniame kontekste, teikdama rekomendacijas ir stebėdama pasaulinio finansų stabilumo tendencijas. Jos veikla yra itin svarbi siekiant užtikrinti, kad finansų krizės būtų valdomos ir kad būtų išvengta jų ateityje.