Poligrafas Lietuvoje: Tiesos ir Melagystės Atpažinimo Menas
Poligrafas, dar vadinamas melo detektoriumi, yra prietaisas, skirtas fiksuoti žmogaus emocinę būseną ir registruoti įvairius fiziologinius rodiklius, susijusius su emocijomis. Lietuvoje šio prietaiso specialistas, Laimutis Kraujalis, yra vienintelis, galintis atlikti poligrafinius tyrimus, kurie padeda nustatyti, ar asmuo sako tiesą, ar meluoja.
Laimutis Kraujalis, 1997 metais baigęs tuometinę Lietuvos policijos akademiją (dabar Mykolo Romerio universitetas), nuo pat pradžių savo karjerą siejo su melo detekcija. Jau studijų metu jis pasirinko temą „Melo detekcijos metodas: teorija ir praktika“ savo magistro baigiamajam darbui, kuris vėliau atkreipė dėmesį į jo talentą šioje srityje.
1998 metais jis buvo pakviestas į Generalinę inspekciją prie LR VRM, kur gavo galimybę tobulintis Jungtinėse Amerikos Valstijose ir baigti poligrafo specialisto kursus. Grįžęs į Lietuvą, jis ne tik dalijosi savo žiniomis su kolegomis, bet ir prisidėjo prie teisinių normų, reglamentuojančių poligrafo naudojimą, kūrimo.
Kraujalio kasdienybė apima kruopštų tyrimų medžiagos analizavimą, tiriamųjų paruošimą ir pačius tyrimus, kurių metu jis bendrauja su tiriamaisiais, analizuoja gautus duomenis ir rašo išvadas. „Man labai patinka tai, ką darau, nes jei nepatiktų, ilgai dirbti šioje srityje nepavyktų“, – teigia jis.
Poligrafas veikia fiksuodamas kvėpavimo, kraujotakos ir odos elektrinio laidumo pokyčius. Naudojant patikimas testavimo metodikas, galima gana tiksliai įvertinti, ar tiriamasis sąžiningai atsako į pateiktus klausimus. Šis prietaisas plačiai taikomas ne tik kriminaliniuose tyrimuose, bet ir darbuotojų atrankose, vidiniuose tyrimuose bei žvalgybos veikloje.
Nepaisant to, kad poligrafas gali suteikti vertingų duomenų, jo patikimumas kelia klausimų. „Patikimiausių tyrimo poligrafu metodikų tikslumas siekia apie 92 proc. Tačiau ar galima apgauti poligrafą? Teoriškai taip, praktiškai – pabandykite“, – sako Kraujalis.