Šiaurinė žvaigždė: Įdomybės ir paslaptys
Šiaurinė žvaigždė, dar žinoma kaip Poliarinė žvaigždė, ilgą laiką buvo orientyras jūrininkams ir keliautojams visame pasaulyje. Ši žvaigždė, kuri danguje atrodo lyg įkaltas taškas, aplink kurį sukasi visas šiaurinis dangaus skliautas, yra neabejotinai intriguojanti. Tačiau tai, ką galbūt nežinote, yra tai, kad Šiaurinė žvaigždė nėra vienintelė, o iš tiesų sudaro sudėtingą žvaigždžių sistemą.
Šiaurinė žvaigždė, esanti apie 434 šviesmečius nuo Žemės, yra žymiai ryškesnė nei mūsų Saulė – jos šviesumas viršija Saulės šviesumą beveik 4000 kartų. Tačiau, įdomu, kad ji nėra netgi tarp dešimties ryškiausių naktinio dangaus žvaigždžių. Jos ryškio koeficientas yra 2,02, o tai reiškia, kad ji užima 45-ąją vietą pagal ryškumą danguje.
Be to, Šiaurinė žvaigždė yra kintamoji žvaigždė, arba kitaip tariant, „pulsuojanti“ cefeidė. Tai reiškia, kad jos ryškis keičiasi kas kelias dienas, sukeldamas nuolatinį susidomėjimą astronomams. Šiuo metu žinoma, kad Šiaurinė žvaigždė yra daugianarė žvaigždžių sistema, susidedanti iš mažiausiai trijų žvaigždžių, kurios sukasi aplink bendrą masės centrą.
Pagrindinė žvaigždė sistemoje, Šiaurinė A, yra supermilžinė, kuri yra šešis kartus masyvesnė už Saulę. Jos artimiausias palydovas, Šiaurinė Ab, yra atskirtas nuo jos apie 2,8 milijardo kilometrų, o trečioji žvaigždė, Šiaurinė B, buvo atrasta 1780 m. Williamo Herschelio. Be to, manoma, kad egzistuoja dar dvi žvaigždės – Šiaurinė C ir Šiaurinė D, kurios taip pat priklauso šiai sistemai.
Įdomu tai, kad dėl Žemės ašies precesijos, po maždaug 500 metų Šiaurinė žvaigždė nebeužims tokios pat pozicijos virš šiaurės ašigalio, kaip dabar. Tai reiškia, kad mes galime stebėti, kaip dangaus šviesuliai keičia savo pozicijas laikui bėgant.
Be abejo, Šiaurinė žvaigždė išliks svarbiu orientyru ir ateityje, tačiau jos ryškumas ir pozicija danguje laikui bėgant tikrai keisis. Ką dar galime sužinoti apie šį nuostabų dangaus objektą?
Daugiau informacijos apie Šiaurinę žvaigždę galite rasti straipsnyje Technologijos.lt.