Žaibo Pasaulis: Gamtos Elektrinė Iškrova ir Jos Poveikis

Žaibo Pasaulis: Gamtos Elektrinė Iškrova ir Jos Poveikis

Žaibas – tai natūrali gamtinė elektros iškrova, įvykstanti audrų metu, kuri gali pasireikšti tiek debesų viduje, tiek tarp debesų ir žemės. Šis fenomenas lydi trenksmas, dar žinomas kaip griaustinis, ir elektromagnetinis spinduliavimas. Žaibo garsą sukelia greitai besiplečianti įkaitusi plazma, kuri atsiranda žaibo kelyje.

Žaibas gali trenkti į žemę iš debesų arba tarp debesų, tačiau dažniausiai jis smogia į žemę. Įdomu, kad žaibai gali susidaryti ir dėl didelio miško gaisro arba ugnikalnio išsiveržimo metu, kai susidaro dulkių debesys.

Žaibo susidarymas priklauso nuo debesų elektrinės poliarizacijos. Apatinė debesies dalis įsielektrina neigiamai, o viršutinė – teigiamai. Formuojantis žaibui, pirmiausia iš debesies link žemės trenkia pirminė debesies iškrova, o jai priešpriešais – pirminė žemės iškrova. Šios iškrovos dažnai būna nematomos, tačiau jų susijungimas leidžia susidaryti ryškiai matomam žaibui.

Didžioji dalis žaibų (apie 95%) yra neigiami, smogantys iš žemės atžvilgiu neigiamai įkrautos debesies dalies. Tokie žaibai trunka apie ketvirtį sekundės, o jų įtampa gali siekti 100 megavoltų. Pavyko užfiksuoti net 290 kA srovę. Vidutinė žaibo energija siekia apie 250 kW/h (900 MJ), o ji išskiriama šviesos, šilumos ir garso pavidalu.

Temperatūra žaibo viduje gali būti net penkis kartus didesnė nei Saulės paviršiuje. Jei žaibas trenkia į smėlį, jis išsilydo ir suformuoja „Perkūno strėles“ – fulguritus.

Teigiamas žaibas, kuris pasitaiko itin retai (apie 5% atvejų), yra dar galingesnis. Jo srovė gali siekti 300 kiloamperų, o įtampa viršyti vieną gigavoltą. Šis žaibas dažniausiai pastebimas žiemos audrų metu ir gali trenkti net kelis kilometrus nuo debesies.

Žaibas gali būti pavojingas žmonėms, ypač tiems, kurie yra arti medžių ar vandens telkinių. Statistikos duomenimis, žaibas kasmet užmuša kelis šimtus žmonių visame pasaulyje, o Ruanda yra viena iš vietų, kur žaibuoja dažniausiai.

Apsisaugojimo Nuo Žaibo Principai

Esant perkūnijai, rekomenduojama laikytis šių saugumo principų:

  • Geriau likti viduje, uždaryti langus ir duris, bei išjungti elektros prietaisus.
  • Vengti metalinių konstrukcijų ir atvirų erdvių.
  • Jei esate lauke, geriausia pasislėpti krūmuose ar atsitūpti ant šlapios žolės.
  • Griaudžiant, nesbėgti ar nevažiuoti motociklu.

Žaibo smūgis gali sukelti rimtų sužalojimų, įskaitant vidaus organų pažeidimus ir raumenų sutrikimus. Dauguma nukentėjusiųjų praranda sąmonę arba patiria stiprų šoką. Todėl būtina laikytis saugumo taisyklių, kad sumažintumėte riziką per perkūniją.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *