Paprastasis mėšlavabalis: Stipriausias vabzdys pasaulyje

Paprastasis mėšlavabalis: Stipriausias vabzdys pasaulyje

Paprastasis mėšlavabalis (Geotrupes stercorarius) yra unikalus vabzdys, priklausantis mėšlavabalių šeimai (Geotrupidae), plačiai paplitęs visoje Europoje. Jo kūnas siekia 16–27 mm ilgio, yra juodas ir blizgus, o kartais netgi turi melsvą atspalvį. Šio vabalų tipo galva primena kastuvą, o ant kojų matomos dygliai, kurie padeda jam judėti per įvairias aplinkas.

Mėšlavabaliai minta žolėdžių gyvūnų išmatomis, todėl dažnai juos galima pamatyti ganyklose. Jų unikalus elgesys – formuoti rutuliukus iš mėšlo, į kuriuos deda kiaušinėlius. Iš šių rutuliukų vėliau išsirita lervos, kurios savo ruožtu minta šių rutuliukų turiniu.

Mėšlavabalis, moksliniu pavadinimu Onthophagus taurus, neseniai buvo pripažintas stipriausiu vabzdžiu pasaulyje. Jis sugebėjo pakelti svorį, kuris buvo 1141 kartą didesnis už jo paties masę. Pavyzdžiui, tai atitinka 70 kg sveriančio žmogaus gebėjimą pakelti 80 tonų – beveik šešis pilnus dviaukščius autobusus!

Tyrimai, atlikti universitete „Queen Mary“, atskleidė, kad tokia jėga nebuvo pastebėta anksčiau. Mokslininkai stebėjo mėšlavabalių poravimo ritualus, kuomet patinai kovoja dėl patelių. Atsižvelgdami į kovų intensyvumą, tyrėjai nusprendė išsiaiškinti, kokią jėgą šie vabzdžiai gali pasitelkti.

Eksperimento metu mėšlavabaliams buvo pritvirtinami siūlai, kurie buvo prijungti prie kibirėlio su vandeniu. Stebėdami, kaip vabzdys stengiasi ištrūkti iš dirbtinio urvo, mokslininkai galėjo išmatuoti, kokią jėgą jie gali išvystyti. Rezultatai parodė, kad mėšlavabalis gali atlaikyti svorį, kuris viršija 1 141 kartą jo pačio masę, tuo pačiu pagerindamas vabalų raganosių rekordą.

Tačiau svarbu pažymėti, kad net ir stipriausi vabzdžiai kartais pasitelkia gudrumą. Silpnesni vabalai gali išsikasti papildomą urvą šalia patelės, tuo tarpu stiprusis bando užimti pagrindinį urvą. Tai rodo, kad jėga ne visada yra vienintelis sėkmės faktorius gamtoje.

Daugiau apie mėšlavabalius ir jų įdomybes galite sužinoti šiame Vikipedijos straipsnyje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *