Niežėjimas: Rimtų Ligos Pranašas
Niežėjimas – tai subjektyvus pojūtis, sukeliantis norą kasytis, kuris gali pasireikšti tiek lokalizuotose kūno vietose, tiek apimti visą odą. Nepaisant to, kad jis dažnai laikomas nedideliu nepatogumu, niežėjimas gali signalizuoti apie rimtas sveikatos problemas.
Gydytoja Ieva Griškonytė iš VUL Santariškių klinikų dermatovenerologijos centro pažymi, kad niežėjimas gali būti susijęs su įvairiomis ligomis, įskaitant:
- lėtines inkstų ligas
- cukrinį diabetą
- kepenų cirozę ar hepatitus
- skydliaukės sutrikimus
- onkologines ligas
Be to, niežėjimas gali pasireikšti dėl psichogeninių veiksnių, neurologinių sutrikimų, infekcijų ar netgi tam tikrų vaistų šalutinio poveikio.
Norint nustatyti tikrąją niežėjimo priežastį, svarbu stebėti jo pradžią, trukmę, intensyvumą ir atidžiai įvertinti aplinkybes, kuriomis jis pasireiškia. Gydytojai dažnai naudoja įvairius klausimynus ir niežėjimo skalės, kad nustatytų problemos šaltinį.
Norint sumažinti nemalonius pojūčius, reikėtų vengti kasymosi, streso, dirginančių medžiagų ir sintetinių drabužių. Taip pat rekomenduojama naudoti odą drėkinančius preparatus, tokius kaip emolientai, ir, jei reikia, vietinius preparatus su mentoliu ar kamparu.
Niežėjimas gali būti ūminis (iki 6 savaičių) arba lėtinis (ilgiau nei 6 savaites). Nepaisant to, kad jis gali būti laikomas nekenksmingu, nuolatinis niežėjimas gali vesti prie odos pažeidimų ir kitų komplikacijų, todėl svarbu kreiptis į specialistą, jei simptomai nepraeina.
Tarp įvairių niežėjimo formų, psichogeninis, neuropatinis ir mišrus niežėjimas gali reikalauti skirtingų gydymo metodų, todėl svarbu atskirti jų pobūdį.
Jei niežėjimas pasireiškia kartu su kitais simptomais, tokiais kaip pykinimas ar odos pakitimai, tai gali būti signalas, kad laikas atlikti išsamų organizmo tyrimą, siekiant nustatyti galimas kepenų ar kitų organų problemas.
Gydytojo patarimai:
- Venkite kontaktinių alergenų, tokių kaip nikelis ir tam tikri augalai.
- Palaikykite odą drėgną ir sveiką, vengdami per dažnų maudynių.
- Jei niežėjimas trunka ilgiau nei 4-6 dienas, kreipkitės į gydytoją.
Laiku kreipiantis į gydytoją ir atliekant reikiamus tyrimus, galima užkirsti kelią sunkesnių ligų vystymuisi ir užtikrinti geresnę gyvenimo kokybę.