Mindaugas: Lietuvos Karaliaus Karūnavimo Paslaptis
Liepos 6-ąją minime Valstybės dieną, kuri simbolizuoja pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimą. Tačiau šio svarbaus įvykio tikroji data ir vieta yra miglotos, todėl kyla daug spėlionių ir interpretacijų. Šiandien galime pasakyti, kad lietuviai žino, kada vyko karūnavimas, o baltarusiai – kur.
Istorija rodo, kad už praeities kontrolę kovoja daugelis tautų, kurios siekia sukurti ilgą ir garbingą savo istoriją. Dėl to kartais istorijos būna interpretuojamos skirtingai. Mindaugo karūnavimas yra vienas iš pavyzdžių, kai skirtingų tautų interesai susikerta.
Šaltinių apie šį įvykį nėra daug, todėl erdvė interpretacijoms tapo plati. Lietuviai ir baltarusiai dažnai „savinasi“ Lietuvos Didžiąją kunigaikštystę kaip savo valstybę, stengdamiesi įrodyti, kad ji buvo atitinkamai lietuviška arba baltarusiška.
Po nepriklausomybės atkūrimo 1990-aisiais, Lietuvos Seimas svarstė, kuri diena turėtų tapti Valstybės diena. Pasirinkta Mindaugo karūnavimo diena, siekiant pabrėžti, kad kunigaikštystė buvo lietuviška nuo pat pradžių. Tačiau, kadangi nei karūnavimo data, nei vieta nebuvo aiškiai užfiksuota, Vilniaus universiteto profesorius Edvardas Gudavičius pasiūlė kelias galimybes, tarp jų – liepos 6-ąją.
Tuo tarpu baltarusiai niekada nekėlė klausimo dėl Mindaugo karūnavimo šventimo, tačiau jiems taip pat svarbu parodyti, kad LDK yra jų, baltarusiška. Nuo XVI amžiaus gyvuoja mitas, kad Mindaugas buvo karūnuotas Naugarduke, dabartinėje Baltarusijoje.
Naugardukas pretenduoja į reikšmingą vietą LDK istorijoje, ir baltarusiai tiki, kad Mindaugas buvo palaidotas čia. Šis mitas tvirtina, kad LDK buvo ne tik lietuviška, bet ir baltarusiška valstybė.
Tad liepos 6-osios karūnavimo tema sukuria kalambūrą: lietuviai žino, kada vyko karūnavimas, o baltarusiai – kur. Abi pusės turi savų argumentų, gindamos savo pozicijas dėl šio istorinės atminties aspekto.
Nors istorikai ir toliau nagrinėja šių hipotezių pagrįstumą, svarbu pabrėžti, kad tiek lietuviai, tiek baltarusiai šias interpretacijas dažnai laiko faktais.